You are currently viewing Jak dbać o zamki zimą oraz dorabianie kluczyków 2020

Jak dbać o zamki zimą oraz dorabianie kluczyków 2020

Nadchodzi zima. Wraz z nią zaczynają się problemy z zamkami, a co za tym idzie z bezproblemowym dostaniem się do samochodu. Co wtedy pomoże? Naprawa zamka, dorabianie kluczyków?

Pewnie nieraz byłeś w sytuacji kiedy to po pierwszym mrozie próbujesz włożyć kluczyk do zamka, a kluczyk niespecjalnie chce współpracować.

Zamki samochodowe – budowa

Musisz wiedzieć, zamki w samochodzie, a dokładnie ich wkładki mają skomplikowaną budowę. Każda wkładka samochodowa składa się z około 8 zastawek, ale nie jest to reguła. Może być ich więcej, albo mniej.
Każda zastawka ma też określone głębokości, przeważnie 4, ale bywają też 3 i 5. Zastawki mają swoje miejsce w bębenku wkładki gdzie poruszają się za pomocą małych sprężynek. Wszystko jest posmarowane specjalnym smarem. Dostęp do bębenka natomiast jest zabezpieczony specjalnymi „drzwiami”, przez wchodzi kluczyk.

wkladka zamka

Co się dzieje zimą?

W tak precyzyjnym tworze nietrudno o problemy. W czasie eksploatacji samochodu pył i kurz cały czas zbiera się w bębenku wkładki. Nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Nawet w samochodach, które mają wkład schowany pod zaślepką np. Renault,  Vw passat B6 w kryzysowej sytuacji kiedy to baterie w pilocie się rozładują, często ciężko jest otworzyć samochód ręcznie. Smar się utlenia, do tego brud z ulic, niska temperatura i nagle okazuje się, że nie możemy dostać się do swojego samochodu.

Nieużywane zamki – głupi błąd

W obecnych czasach mało kto przejmuje się tym, czy w samochodzie zamki działają poprawnie. Spowodowane jest tym, że praktycznie każdy samochód można otworzyć pilotem. Należy jednak być bardzo ostrożny, gdyż zimą oprócz zamków zaczynają się również wariować baterię w pilotach. Zima to okres kiedy zaczynamy sezon na wymianę baterii. Przy wymianie niektóre piloty potrafią się rozsynchronizować z samochodem. Wtedy to nagle okazuje się, że samochód jest zamknięty, zamek nie działa, a pilot nagle przestał chodzić.

Jak dbać o zamki – komputerowe dorabianie kluczyków

Aby uniknąć takich scenariuszy polecamy od czasu do czasu prysnąć czegoś do zamka, my używamy i rekomendujemy spraye brunox. Dobrze czyszczą i konserwują zamek. Można je nabyć u nas w punkcie.  Warto też od czasu do czasu otworzyć ten zamek kluczykiem.

Trzeba również pamiętać, że kluczyki również się zużywają. Z czasem mogą już nie przekręcać zamków tak jak za czasów nowości. Warto wtedy udać się do serwisu, który oferuje komputerowe dorabianie kluczyków. Kluczyk docięty komputerowo będzie działał tak jak nowy.

zniszczony klucz - komputerowe dorabianie kluczyków

Na powyższym zdjęciu mamy klucz, który nagle przestał otwierać zamek. Na czerwono zaznaczyłem miejsce, w którym klucze się wycierają i w konsekwencji nie przesuwają prawidłowo zastawek. Pomóc w tym może komputerowo dorobiony klucz.

Podsumowanie, czyli bądź bezpieczny

Podsumowując, dbaj o zamki w samochodzie, a odwdzięczą się one działając bez zarzutu przez długi czas. Nie polegaj również w 100% na pilotach, bo ma to krótkie nogi i kiedy baterie się wyczerpią, możesz mieć kłopoty z dostaniem się do samochodu.

Jeśli jeszcze nas nie znasz zapraszam do zapoznania się z artykułem o nas.