Dorabianie kluczy samochodowych – niby prosta sprawa, ale czy na pewno? Chociaż świadomość na temat tego jak ważne jest posiadanie zapasowego kluczyka ciągle rośnie, to nadal niewiele wiemy na temat fabrycznego zabezpieczenia pojazdu.
Immobiliser a dorabianie kluczy samochodowych
Spis treści
Praktycznie każdy samochód wyprodukowany po 1996 r. wyjeżdżając z fabryki, miał w kluczyku fabrycznie zamontowany transponder, bez którego nie dało się odpalić samochodu. I nie. Immobiliser to nie jest pilot, którym otwieramy samochód. To dwie całkowicie niezależne od siebie rzeczy.
Tyczy się to szczególnie starszych samochodów. Ich właściciele nie rzadko twierdzą, że w ich kluczyku nic nie ma i dorobią sobie taki zwykły najtańszy klucz bez żadnej elektroniki. Niestety, takim kluczykiem nie da się odpalić samochodu. Przekręcimy nim stacyjkę, ale samochód od razu zgaśnie.
Co to właściwie jest ten immobiliser?
Mówiąc w dużym uproszczeniu, jest to system zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. W kluczyku znajduje się transponder, który przy kontakcie ze stacyjką emituje szczególny sygnał, rozpoznawalny tylko i wyłącznie przez tą stacyjkę. Jeśli stacyjka go rozpozna, samochód otrzymuje pozwolenie na start, a jeśli nie, to nie odpalimy samochodu.
Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest to, że kiedy samochód nagle nie chce odpalić, to z reguły nie jest to wina immobilisera. Czasami spotykam się z sytuacją, że samochód nie odpala, a właściciel wini za ta immobiliser, którego chce się koniecznie pozbyć. „Pozbycie się” imma, nie jest lekarstwem na naprawę samochodu. Najpierw należy udać się do dobrego elektryka, który zdiagnozuję usterkę w samochodzie. Często nieuczciwi mechanicy, lubią winić za wszystko immobiliser.
Niewłaściwy klucz w samochodzie sygnalizuje migająca kontrolka immo na desce rozdzielczej.
Dorabianie kluczy samochodowych – jak się przygotować?
Jeżeli potrzebujesz zapasowego kompletu kluczy samochodowych, musisz wiedzieć, że nie jest to akcja „na chybcika”. Poza docięciem kluczyka, potrzeba go również zaprogramować po złączu OBD, lub sklonować odpowiednim narzędziem. Cała operacja może chwilę potrwać, poza tym czasem zdarza się, że nie wszystkie samochody idą zrobić książkowo zgodnie z instrukcją i trzeba troszkę pokombinować, co wydłuża proces programowania kluczy.
Najlepiej zadzwoń wcześniej, że planujesz przyjechać i zarezerwuj sobie na to trochę czasu. Koniecznie przyjedź samochodem, bo w większości przypadków będzie on potrzebny.
A co w przypadku kiedy zgubiłem wszystkie klucze?
Dorabianie kluczy samochodowych w przypadku all key lost, jest trochę bardziej skomplikowane. Tutaj bardzo dużo zależy od systemu jaki został zastosowany w danym samochodzie. W dużym uproszczeniu polega to na tym, że w pierwszej kolejności musimy jakoś dostać się do samochodu. Potem odpowiednimi narzędziami dekodujemy zamek i na końcu dodajemy klucze.
Jeśli interesuje Cię ten temat, możesz obejrzeć poniższą relację, przedstawiającą proces dorabiania kluczy to Vw Tourana, w przypadku wszystkich kluczy zgubionych.
Podsumowanie
Z powyższych wypocin powinieneś przede wszystkim zapamiętać, że:
- Od 1996 r. praktycznie w każdym samochodzie zamontowane jest fabryczne zabezpieczenie antykradzieżowe, czyli immobiliser.
- Jeżeli Twój samochód nie chce odpalić i nie wiesz co mu dolega, udaj się najpierw do dobrego elektryka, aby zdiagnozował przyczynę usterki. Nie wiń za wszystko immobilisera.
- Dorabianie kluczy samochodowych, to poważna usługa. Zarezerwuj sobie trochę czasu i podjedź samochodem.
Zakończenie
Jeżeli chciałbyś dorobić klucz do swojego samochodu, zapraszamy Cię do kontaktu z nami. Tutaj znajdziesz naszą googl-wizytówkę.
A jeżeli bliżej Ci dorobić klucz na półwyspie, zapraszamy do odwiedzin na stronach naszych partnerów.
Pamiętaj, że dorabianie kluczy samochodowych to inwestycja w swój spokój i bezpieczeństwo. Cieszy mnie to, że coraz więcej ludzi ma tego świadomość.